Tropski rastlinjak

Sobota, 4. maj 2019 od 9. do 17. ure
15. BOLŠJI SEJEM RASTLIN

Letošnji bolšji sejem se bo odvijal v soboto, 4. maja od 9. do 17. ure v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani na Ižanski cesti 15. V okviru sejma bodo tudi predavanja, predstavitve in vodeni ogledi na tematiko dogajanja ter delavnice za otroke. Glavni del pa bodo kot vedno rastline. Stojnice bodo sejemsko razporejene v delu vrta, ki je namenjen sredozemskim rastlinam tako, da bo kontakt med razstavljavci in kupci še bolj pristen.

Prijavnica za razstavljalce

Bolšji sejem rastlin bo v vsakem vremenu!

Oglejse si še nekaj slik z letošnjega boljšjega sejma

Sobota, 18. maj 2019
Delavnica botanične ilustracije v tehniki akvarela

Delavnica botanične ilustracijeV soboto 18.  maja 2019, vas vabimo v Botanični vrt Univerze v Ljubljani, na celodnevno delavnico botanične ilustracije v tehniki akvarela. Delavnica bo potekala v prostorih in vrtovih Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani in je namenjena vsem, ki jih to področje zanima in so starejši od 15 let. Za sodelovanje na delavnici predhodno znanje ni potrebno, težavnost pa bo prilagojena vsakemu posamezniku. Glavni cilj izvedbe dogodka, pri katerem upamo na nova spoznanja in prijateljstva, je privzetje osnovnih veščin risanja, ilustracije, občutka za detajle in vodenje skozi sistematičen proces risanja. Kljub strokovnemu vodenju skozi znanstveno ilustracijo, ki zaradi podrobnega poznavanja rastline ter njenih delov velja za zahtevnejšo, pričakujemo sproščeno in zabavno druženje.

Ideja za izvedbo delavnice se je porodila na Študentskem inovativnem projektu za družbeno korist pod imenom "Likovna in vsebinska obravnava endemičnih in ogroženih rastlinskih vrst v Sloveniji". Na projektu so sodelovali študentje ter študentke različnih fakultet Univerze v Ljubljani skupaj z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani, društvom Kaverljag in Notranjskim regijskim parkom. Skupaj so proučevali omenjeno temo in v sklopu tega izdelali brošuro z botaničnimi ilustracijami in opisi dvajsetih slovenskih endemičnih in ogroženih rastlinskih vrst, na to temo pa so pripravili tudi pedagoške vsebine namenjene medgeneracijskemu povezovanju in poznavanju tematike.

Celodnevna delavnica botanične ilustracije bo trajala od 9.00 do 18.00 z vmesnimi krajšimi odmori.
Prijave na delavnico so možne do petka 10. maja 2019 na povezavi (https://forms.gle/C7EMMZRYDdfxiCRd8). Število mest je omejeno.
Cena delavnice je 45 EUR. Za material bo poskrbljeno in sicer bodo v času delavnice na voljo vsi pripomočki, ki jih potrebujete za delavnico (akvarelne barve, čopiči, palete, papir itd.), seveda pa lahko s seboj prinesete tudi svoje pripomočke. Prijavnino poravnajte do najkasneje torka, 13. maja 2019, in sicer lahko denar nakažete na TRR Botaničnega vrta ali plačate z gotovino v recepciji Tropskega rastlinjaka Botaničnega vrta UL v odpiralnem času od 10.00 do 16.45.

Povezava na fb dogodek: https://www.facebook.com/events/2253210084799119/
Povezava na fb stran: https://www.facebook.com/Delavnice-botani%C4%8Dne-ilustracije-257820131786188/?eid=ARDpg7ps9PJd55X5P9b5AxHBFqMRpVMKqAf8NBh1MXmGhZGWy4svqL0B_NuUqr2BRYSu2zT9wrfdWGnQ 

Ponedeljek, 20. maj 2019 od 17. do 19. ure
2. DAN ČEBEL V BOTANIČNEM VRTU

Ker so čebele vedno bolj ogrožene, je Čebelarska zveza Slovenije podala pobudo, da 20. maj postane Svetovni dan čebel. Pobudo je podprla Vlada Republike Slovenije. Po več kot treh letih prizadevanj je bila v okviru Ekonomsko-finančnega odbora Generalne skupščine OZN v New Yorku soglasno sprejeta resolucija za razglasitev 20. maja za Svetovni dan čebel. Drugi obeležitvi Svetovnega dneva čebel se v okviru Life projekta NATURAVIVA in Ljubljanske čebelje poti z Dnevom čebel pridružuje tudi Botanični vrt.

Dan čebel se bo odvijal v ponedeljek, 20. maja 2019 na razširjeni lokaciji Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Dostop bo možen z Ižanske in Orlove ceste. Program je primeren za vse starosti in je brezplačen. Spoznali boste medovite rastline, urbani čebelnjak Botaničnega vrta ter pomen čebel in drugih opraševalcev. Otroci se bodo lahko preizkusili kot opraševalci in si izdelali čebele, odrasli pa prisluhnili zanimivostim iz sveta opraševalcev. Ob 17. uri se boste lahko udeležili vodenega ogleda Medovite rastline.

Sreda, 22. maj 2019 ob 17. uri
Strokovno vodstvo ob dnevu biotske pestrosti
SLOVENIJA – BOTANIČNO ZANIMIVA DEŽELA

Na sprehodu po Botaničnem vrtu si bomo ogledali rastline z različnih delov Slovenije, spoznali predstavnice različnih življenjskih okolij in razloge za izjemno pestrost rastlinstva na območju Slovenije.

Vstopnina: 3,50 €

Četrtek, 23. maj 2019 ob 18.00 uri
predavanje

PROF. DR. FRAN JESENKO IN TRITIKALA

Tritikala je žito, ki je nastalo z umetnim križanjem pšenice in rži na začetku 20. stoletja. Do sredine druge polovice 20. stoletja je bila le botanična zanimivost, v zadnjih desetletjih pa se je uveljavila v pridelavi žit, njena pot se še strmo vzpenja navzgor. Današnja razširjenost v svetu in pri nas ter vse večji gospodarski pomen tritikale v prehrani ljudi in živinoreji bi gotovo razveselili prof. dr. Frana Jesenka (1875-1932), znanstvenika, mednarodno priznanega rastlinskega genetika, vzgojitelja in učitelja, ki je med prvimi v svetu pšenico umetno opraševal s cvetnim prahom rži.
doc. dr. Darja KOCJAN AČKO, Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo

TROPSKI RASTLINJAK Botaničnega vrta je odprt:
Vsak dan (tudi sob. in ned. ter prazniki) od 10.00 do 18.00

Čajnica Primula
Čajnica Primula je odprta vsak dan (tudi sob. in ned. ter prazniki) od 9.00 do 19.00

MAJ V RASTLINJAKU TIVOLI
v Parku Tivoli, poleg Čolnarne,
Cesta 27. aprila 2
Odpiralni čas rastlinjaka:
Vsak dan (tudi sob. in ned. ter prazniki), razen ponedeljka od 11.00 do 17.00

Sobota, 4. maj 2019 od 12.00 - 22.00
Soundcamp, dogodki ob mednarodnem dnevu Zbor zore

zvečer: poslušanje netopirjev z društvom SDPVN ... - 6. dogodek mednarodnega projekta SoundCamp/Reveil. Ob celodnevnem poslušanju neposrednega prenosa spletnega performansa, smo ob tej priložnosti v Stekleniku zasnovali bogat program, primeren za vse generacije..
http://www.steklenik.si/radiocona-soundcamp-2019/

Sobota, 11. maj 2019 ob 12.00
otvoritev
INSECTA cantata iz cikla AnimotMUZIK

http://www.steklenik.si/brane-zorman-vida-vatovec-mauricio-valdes-san-emeterio-gasper-livk-animotmuzik/

steklenik, radio cona, cona

Torek, 14. maj 2019 od 17.00 - 22.00

ob 20.00 sound-check in prvi zvočni dogodek iz cikla AnimotMUZIK

Torek, 28. maj 2019 od 17.00 - 22.00

ob 20.00 sound-check in drugi zvočni dogodek iz cikla AnimotMUZIK

Maj 2019
KNJIŽNICA POD KROŠNJAMI

Maja lahko zbirko lepo napisanega in narisanega Knjižnice pod krošnjami prebirate v Tivolskem rastlinjaku ob Čolnarni. Ko boste odložili knjigo, si lahko ogledate zbirke tropskih rastlin, kaktusov in orhidej.

www.knjiznicapodkrosnjami.si

Prijava na listo za obveščanje
Odjava z liste za obveščanje

Dodatne informacije lahko dobite na naslovu:

Botanični vrt Univerze v Ljubljani
Ižanska cesta 15, 1000 Ljubljana
tel.: 01 427 12 80
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Vrt je za obiskovalce odprt vsak dan 7.30 - 17.00.

INSTITUTION WITH THE TRADITION AND KNOW-HOW, EVER SINCE 1810!

BOTANIC GARDEN CELEBRATES - BIODIVERSITY GUARDIAN FOR 213 YEARS!