Tropski rastlinjak

Vsako nedeljo ob 18. uri v Knjižnici pod krošnjami v botaničnem vrtu: Pripovedovanje zgodb o Ljubljanji

Nedelja 6.6.2010 ob 18h je bila gostja akademska slikarka g. Alenka Gerlovič, spregovorila je o življenju med II. svetovno vojno in po njej in o vizualnih spremembah Ljubljane skozi čas. Pogovor je vodila Špela Frlic.

Nedelja 13. 6. ob 18h :  O tem, kako se je (in ni) Ljubljana smejala, je pripovedovala gospa Rapa Šuklje, radijska novinarka, prevajalka, esejistka in kritičarka za literaturo, gledališče, radijsko igro in film. Z njo se bo pogovarjala Špela Frlic.

V nedeljo, 20. 6. ob 18h: je Špela Frlic gostila arhitekta Marjana Ocvirka. Pripovedoval je o arhitekturi, ki nosi v sebi spomin Ljubljane. Arhitekt Marjan Ocvirk je profesor na Fakulteti za arhitekturo in predsednik odbora za varstvo Plečnikove dediščine.

V nedeljo, 27. 6. ob 18. uri sta gospa Mirjana Borčič in moderatorka Špela Frlic govorili O spreminjanju Slovenske ulice

Predstavitev “POBUDE ZA ARKTIČNO PERSPEKTIVO”  v ljubljanskem Botaničnem vrtu.
To sredo, 30. junija ob 11h dopoldan z velikim veseljem vabimo v Botanični vrt  (v Knjžnico pod krošnjami) na težko pričakovan pogovor z angažiranim konceptualnim umetnikom in enim glavnih pobudnikov projekta Iniciativa Arktične perspektive, Markom Peljhanom.
Aleš Debeljak se bo z Markom, ki je neulovljivo razpet med Arktiko, Evropo in ZDA, kjer na univerzi v Santa Barbari od leta 2002 predava na katedri za medije, umetnost in tehnologijo, pogovarjal  o ideji in poteku te nenavadne iniciative, ki se odvija na skrajnem polu našega planeta, v zadnjem mesecu pa je bila zabeležena na dveh odmevnih razstavah ( v londonski Canada House, zdaj pa v razširjeni obliki tudi v Dortmundu, ki je letos evropska prestolnica kulture) ter v pravkar izdani publikaciji, kjer je predstavljena mobilna arhitektura tega velikega mednarodnega projekta.

V nedeljo 4.7. ob 18. uri je bil  gost Mojih ulic- pripovedovanj zgodb o Ljubljani v živo v Botaničnem vrtu (v Knjižnici pod krošnjami) gospod Stane Saksida, Ljubljančan, profesor in raziskovalec  ter nekdanji direktor Inštituta za sociologijo. V pogovoru s Špelo Drnovšek- Zorko je odkrival svoje poglede na Ljubljano nekoč.

V nedeljo 11. 7. ob 18.uri je Špela Drnovšek Zorko gostila dolgoletno Ljubljančanko, upokojeno pravnico, gospo Marijo Goričan.

V nedeljo 18.7. ob 18.uri je Špela Drnovšek Zorko gostila dr. Poliča aka Svaro, kemika in nekdanjega Šumijevca. Na tapeti je bila Ljubljana v 60h in 70h letih!

Nedelja, 25. julija ob 18.uri: Valerija Peternel gosti gospo Vero Havliček, ki bo pripovedovala o Resljevi in famoznih klobasah, pa o lutkovnih predstavah v Tivoliju po vojni in plakatih, ki jih je izdelovala za jugoslovanske zdravnike...

Nedelja, 1. avgust ob 18h: Katja Preša se bo z gospodom Jožkom Battestinom pogovarjala o tem, kako je bilo včasih v Ljubljani hoditi v šolo. Elektroinženir Battestin je dolgoletni pedagog , dobitnik državne nagrade na področju šolstva za življenjsko delo v vzgoji in izobraževanju, avtor  učbenikov za fiziko, lastnik mnogih patentov, izumitelj.  Battestin je v visoki starosti 91 let izdal tudi knjigo Osnove grafologije, ki predstavlja njegovo življenjsko delo s tega področja.

Nedelja, 8. avgust ob 18h: Katja Preša se bo pogovarjala z etnologinjo in kolumnistko Tanjo Tomažič. Gospa Tomažič rada pravi, da je bil njen poklic hkrati tudi njen hobi. Celo življenje je delala v Slovenskem etnografskem muzeju, kjer je raziskovala na različnih področjih. Pripovedovala bo o tem, kakšne so bile nekoč igrače in kako in kje so se oblačili stari Ljubljančani.

Nedelja, 15. avgust ob 18h: Pogovarjali se bomo z gospodom Tadejem Bratetom, strokovnjakom za varstvo tehnične dediščine, industrijskim arheologom in publicistom. Tema pogovora bo nekdanji ljubljanski tramvaj. Od njegovega prvega škripajočega ovinka, do zadnjega diha, ki ga je na pogrebu ljubljanskega tramvaja spremljala nepregledna množica Ljubljančanov.

Nedelja 22.8.2010 ob 18h bodo Moje ulice v Botaničnem vrtu gostile gospoda Boža Štajerja, dolgoletnega Ljubljančana in velikega poznavalca naše prestolnice.
V svojih spominih na Ljubljano in na življenje v njej se bo še posebej dotaknil razvoja družabnega in športnega plesa v Ljubljani. Z gospodom Božom Štajerjem se bo pogovarjala Katja Preša.

Nedelja, 29.8 ob 18h: V zadnjih letošnjih Mojih ulicah v Botaničnem vrtu bo  svoje spomine o Ljubljani z nami delila prof. Milena Kožuh, Profesorica umetnostne zgodovine, nekdaj na Šubičevi gimnaziji, danes pa ena najvidnejših profesoric na Univerzi za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani.

Več o dogodkih na drugih lokacijah na: http://www.knjiznicapodkrosnjami.si

ETABLIERUNG MIT TRADITION UNS WISSEN SEIT 1810

BOTANISCHER GARTEN FEIERT - BIODIVERSITÄTSWÄCHTER FÜR 213 JAHRE!