Vljudno vas vabimo na tiskovno konferenco ob 215-letnici Botaničnega vrta v petek 11. julija ob 11. uri v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani, pri Čajnici Primula.
Spet je leto naokoli in v preteklem letu smo bili zopet precej aktivni. Preteklo leto je zaznamovala predvsem širitev našega mednarodnega sodelovanja. Izmenjava rastlin med celinami je namreč zaradi različnih konvencij vse težavnejša, zato poskušamo navezati direktne stike s posameznimi oddaljenimi državami za pridobitev novih zanimivih rastlinskih vrst. Tako smo v lanskem letu vzpostavili stik z Malezijsko ambasado in spomladi dobili dva velika paketa izredno zanimivih tropskih vrst, ki jih prej še nismo imeli. Vzpostavili smo sodelovanje tudi z Indijsko ambasado, s katero smo skupaj pripravili trajno razstavo o ajurvedskih rastlinah. Podobno smo pričeli sodelovanje še z Brazilsko ambasado, preko katere se v prihodnosti prav tako nadejamo izmenjave tropskih rastlinskih vrst.
Še naprej poteka sodelovanje z Sydneyjskim Botaničnim vrtom in BGCI, ki ga je prinesel zelo zanimiv mednarodni projekt Wollemi Pine Metacollection. Redno namreč spremljamo šest rastlin volemije, ki v našem Botaničnem vrtu zelo dobro napredujejo. V čast tega sodelovanja smo izdali elektronsko knjigo kjer smo objavili nekaj več zanimivosti o tridesetletnici opisa te vrste in prvič objavili tudi naš intervju z enim izmed raziskovalcev, ki je sodeloval pri odkrivanju in opisu Volemije, Wynom Jonsom.
Že dolgoletna sodelovanja tečejo tudi z Sun Yat-sen University of Tajvan, ki potekajo že od leta 2014. Letos so nas obiskali kar štirje profesorji iz omenjene Univerze. Še vedno smo v svetu poznani po raziskavah zvončkov, kar je botrovalo vzpostavitvi stikov z Osnabruck Botanic Garden, s katerim bomo v prihodnje raziskovali populacije zvončkov v povezavi z njihovimi opraševalci. Skupaj z Alpine Garden Society iz Anglije in Botaničnim vrtom Zagreb pa smo v juniju začeli z izvajanjem projekta Seed conservation in Dinaric Alps.
Kako pomembni so tovrstni stiki priča tudi zgodovina vrta in knjiga, ki je letos izšla o sodelovanju N. T. Hosta in Franca Hladnika. Gre za opis sodelovanja med Dunajem in Ljubljano, ki je rodilo dva vrtova domovinske flore.